To All you frugal grocery shoppers how much do you spend monthly and what do you buy? Thanks?!
I'm trying to not spend between $100 to $140 for groceries!. I'm pregnant with twins and just want to be in a better financial place within a few months!. Any ideas would be really appreciated!. ThanksWww@FoodAQ@Com
Answers:
Well, I spend no more than $145 and I only go once a month to the grocery store!.
My shopping list looks something like this:
Breakfast
3 boxes Jiffy Banana Muffin Mix- $1!.65
42oz!. Great Value Quick Oats oatmeal- $1!.92
18 eggs-$2!.99
6 bagels-$1!.25(I only eat half of a bagel with oatmeal, so it last)
Great Value cream Cheese-$1!.35 or less can't really remember
3 loafs of bread-$3!.45 Freeze it so it does not get moldy!. Make as toast or french toast with syrup
Pancake mix-$1!.00
Syrup-$1!.50
Lunch
Ham-$7!.00( I buy 1 1/2 pounds and freeze it so it last the month)
American singles Cheese-$2!.00
Peanut butter -$125
Jelly-$1!.48
2 pkgs of hot dogs-$1!.89
6 tostinoz pizza- a little under $6!.00
Dinner
2 large family size of ground beef-$18!.00
tortillas-$1!.25
shredded chesse-$1!.38 for walmarts brand
sour cream-$!.88
Can of sloppy Joe-$1!.00
3 Jiffy Pizza crust mix-$1!.65
2 Hunt's traditional spaggetti sauce-$1!.98
3 Pkgs of Thin Spaggetti-$2!.37
garlic bread great value brand-$1!.65
6 mac and cheese boxes great Value-$3!.30
Chicken legs-$3!.55 for family size on sale and stock
bag of potatoes-$3!.60
Large bag of white Rice 20 lbs- $5!.50
Small romp roast-$6!.00
Thin Flank steaks 6 for about-$3!.50
2 boxes Jiffy corn bread mix-$1!.10
My usual Dinners menues are
*Tacos with cheese and sour cream
*Sloppy Joes with cut up potatoe wedges
*Homemade Pizza
*Spaggetti with hot dogs
*Mac and chhese with Fried Chicken legs
*Beef and Potatoe stew served over white rice
*Yellow rice with Shredded Chicken
*Meatloaf with Pasta( Macoroni,butter,garlic powder) and corn bread
*Rice Pilaf with steaks
*Vegtable and rice stir fry with chicken terriakhy
*Steak and cheese Quessidillas
*Hamburgers with potatoe wedges
oh I also buy
Powdered milk-$7!.00 which last more than a month
Kool aid mix-$!.55
Ritz Cola-$1!.00
another tip is to mix ground beef and oatmeal together,so your ground beef last's longer
Good luck and congrats on the twins=)Www@FoodAQ@Com
My shopping list looks something like this:
Breakfast
3 boxes Jiffy Banana Muffin Mix- $1!.65
42oz!. Great Value Quick Oats oatmeal- $1!.92
18 eggs-$2!.99
6 bagels-$1!.25(I only eat half of a bagel with oatmeal, so it last)
Great Value cream Cheese-$1!.35 or less can't really remember
3 loafs of bread-$3!.45 Freeze it so it does not get moldy!. Make as toast or french toast with syrup
Pancake mix-$1!.00
Syrup-$1!.50
Lunch
Ham-$7!.00( I buy 1 1/2 pounds and freeze it so it last the month)
American singles Cheese-$2!.00
Peanut butter -$125
Jelly-$1!.48
2 pkgs of hot dogs-$1!.89
6 tostinoz pizza- a little under $6!.00
Dinner
2 large family size of ground beef-$18!.00
tortillas-$1!.25
shredded chesse-$1!.38 for walmarts brand
sour cream-$!.88
Can of sloppy Joe-$1!.00
3 Jiffy Pizza crust mix-$1!.65
2 Hunt's traditional spaggetti sauce-$1!.98
3 Pkgs of Thin Spaggetti-$2!.37
garlic bread great value brand-$1!.65
6 mac and cheese boxes great Value-$3!.30
Chicken legs-$3!.55 for family size on sale and stock
bag of potatoes-$3!.60
Large bag of white Rice 20 lbs- $5!.50
Small romp roast-$6!.00
Thin Flank steaks 6 for about-$3!.50
2 boxes Jiffy corn bread mix-$1!.10
My usual Dinners menues are
*Tacos with cheese and sour cream
*Sloppy Joes with cut up potatoe wedges
*Homemade Pizza
*Spaggetti with hot dogs
*Mac and chhese with Fried Chicken legs
*Beef and Potatoe stew served over white rice
*Yellow rice with Shredded Chicken
*Meatloaf with Pasta( Macoroni,butter,garlic powder) and corn bread
*Rice Pilaf with steaks
*Vegtable and rice stir fry with chicken terriakhy
*Steak and cheese Quessidillas
*Hamburgers with potatoe wedges
oh I also buy
Powdered milk-$7!.00 which last more than a month
Kool aid mix-$!.55
Ritz Cola-$1!.00
another tip is to mix ground beef and oatmeal together,so your ground beef last's longer
Good luck and congrats on the twins=)Www@FoodAQ@Com
Groceries are going up in price so that may not be a feasible amount!. Since you are pregnant try getting on WIC-a government sponsered food supplement aid for pregnant moms and new babies!. Buy everything that is on sale! When I was pregnant (many years ago) and broke I practically lived on burritos!. I cooked my own pinto beans and rice and even made my own salsa!. I added a little cheese to the burrito and there you go! A very nutrious meal with low cost!Www@FoodAQ@Com
Currently it's just my husband and I, though we are not well off financially we will not skimp on food, I'd rather go without other things!. We spend about 200 bi-weekly for food and should I become pregnant I don't think that would change a whole lot!. The bulk of our groceries is fresh fruit and vegetables, eggs and dairy products and meat!. We seldom buy canned goods (except for his work lunches), and dried goods last us a long time (flour, pasta etc!.!.!.powdered milk is a great idea btw, I just don't prefer it)!. If we want sweets I'll generally make them myself!.
Aside from the general toiletries, shampoos and little things that's about it!. It may seem like a lot of money, however it's expensive to eat right!. Since you are pregnant, eat right, I don't recommend skimping on groceries, but there are a lot of good deals, go to a local meat market versus the grocerey store and you can save a bundle!. We buy a lot of our fruit and veg at the local farmers market too when we can!.Www@FoodAQ@Com
Aside from the general toiletries, shampoos and little things that's about it!. It may seem like a lot of money, however it's expensive to eat right!. Since you are pregnant, eat right, I don't recommend skimping on groceries, but there are a lot of good deals, go to a local meat market versus the grocerey store and you can save a bundle!. We buy a lot of our fruit and veg at the local farmers market too when we can!.Www@FoodAQ@Com
We spend about $200 a month for the two of us!.
This includes all of his lunch stuff: good breads, ham, turkey, bologna!. Chocolate donuts and snack cakes, chips and dips and Dr!. Pepper!.
I look in our local grocery ad every week and see what is on sale!. Like if pork chops are on sale, I go buy 2 big packs of it and split it in half then freeze it!. This keeps meat prices down, BIG TIME!
I spend $25 on side stuff stuff like veggies, hamburger helper, bread crumbs, frozen stuff (mostly taters and frozen meals) stove top, cookies, etc!. It looks like it costs a lot but it doesn't!. Everything is usually a dollar each, lolol!.
I only get milk and eggs when needed, cuz they cost so much now-a-days!
Your best bet is to look at the weekly ad and mainly shop from there!.Www@FoodAQ@Com
This includes all of his lunch stuff: good breads, ham, turkey, bologna!. Chocolate donuts and snack cakes, chips and dips and Dr!. Pepper!.
I look in our local grocery ad every week and see what is on sale!. Like if pork chops are on sale, I go buy 2 big packs of it and split it in half then freeze it!. This keeps meat prices down, BIG TIME!
I spend $25 on side stuff stuff like veggies, hamburger helper, bread crumbs, frozen stuff (mostly taters and frozen meals) stove top, cookies, etc!. It looks like it costs a lot but it doesn't!. Everything is usually a dollar each, lolol!.
I only get milk and eggs when needed, cuz they cost so much now-a-days!
Your best bet is to look at the weekly ad and mainly shop from there!.Www@FoodAQ@Com
It depends! I can spend anywhere from $100-$130 for two, thwo and a half months!. I buy generic brands, when there's a deal buy one get one, or 3 for!.!.!.!.!.i ALWAYS get that!. Buy in bulk, buy what you like, but try to use your better judgment on if it's too expensive!. Generally ppl say it's $100 a month for food, but you can make it last!!!!Www@FoodAQ@Com
I spend about $400 a month at the grocery store for 2 people!. It sounds like a lot for 2 people, but I buy more than just groceries at the grocery store (pet food, laundry detergent, toiletries, etc!.)Www@FoodAQ@Com
Wow I wish I could spend that on my grocerys I have 2 kids and a husband and I spend 300 every other week on grocerys so I spend 600 a month!.Www@FoodAQ@Com